Title Image

Cimnastik

Cimnastik Tüm koordinasyon
ve temel motorik özelliklerin gelişmesinde büyük rol oynayan temel cimnastik eğitimi her spor branşının başıdır

Esneklik kuvvet denge kazandıran ve erken yaşta başlandığı zaman sporcunun hayatı boyunca faydasını göreceği eğitim biçimidir. Fiziki gelişimin yanında psikolojik ve sosyal olarak da çocuklar için çok faydalıdır.

Kas kemik yapısının kuvvetlenmesi 0

Duruş bozukluklarının düzeltilebilmesi 0

Daha sosyal ve dışa dönük bireyler 0

Yaşıtlarına oranla her alanda daha fazla başarı gösterebilme, 0

CİMNASTİKLE DEĞİŞEN KÜÇÜK
BEDENLER

Günümüz çağında çocuklarımız birçok özgürlüklerinden mahrum büyüyorlar. Dışarıda
top oynayamayan yakar top nedir bilmeyen nesiller büyüyor.Her
yer bina … Çocukların yaşam alanları oturdukları evler okul ve kafelerle sınırlandırıldı. Kendi çocukluğunuzu düşünsenize.Benim neslimin tek bir sınırı vardı.O da ezan okunduğunda eve geri gelmek.

``Çocuğunuz geleceği için en
önemli yatırım``

Hal böyle olunca çocuklarımız haraketsiz büyüyor. Enerjilerini atamıyor. Çağımızın öne sürdüğü internet oyunları sosyal medya musically derken zamanlarını boşa harcıyorlar. İletişim kopukluğu aralarında gereksiz rekabet duyarsızlık gibi olumsuz karakter özellikleri gelişiyor. Bunun tek sebebi sokaklarda oynama kültürünün bitmesi.

Bu durumu değiştirmek için çocukların ellerinden sadece tabletlerini almak çok doğru bir sonuç getirmiyor. Çözüme dönük bakacak olursak sonuç istenilen kapıya çıkmıyor. Çocuk yine haraketsiz,yine haraketsiz…

Son zamanlarda cimnastiğe çocucuğunu kaydetmeye gelen tüm ebeveynler aynı şikayet ile  geliyor. ‘’Enerjisini atamıyor.’’

Yahu nasıl atsın çocuk en iyi ihtimal 3 oda bir salon evde hadi bir ihtimal de 1 2 merdiven çıkarak.

Enerjisini atacak ki derslerine konsantre olsun. Arkadaşlım kursun .Okul dışında bir sosyal hayatı olsun,disiplin öğrensin,yorulsun dursun.

3 yaşından itibaren çocuğunuza verebileceğiniz en güzel hediye onu sporla tanıştırmak. Sonrasında göreceksiniz karşınızda ki o küçücük yavrunuz sorumluluk sahibi olmuş,dikkat düzeyi artmış.psikomotor gelişimi tamamlamış.iletişim becerileri artmış.En önemlisi de ne biliyor musunuz ileride yetişkin bir birey olduğunda yavrunuzu kötü alışkanlıklardan ve kötü arkadaş çevresinden uzak tutmuş olacaksınız.

Gelelim hangi spor branşı daha faydalı sorularına cevap bulmaya. Cimnastik birçok  branşta gerekli olan esneklik,kas kuvvet gelişimi,koordinasyon,vücudunu tanıma becerisi,estetik (cimnastik,buz pateni su balesi gibi spor branşlarında geçerli),kondisyon,takım arkadaşları ile uyumu gibi birçok motorik özeliği tek bir branşta vermektedir.Çocuğunuz bu özellikleri daha küçük yaşta kazandıktan sonra ister futbol yapsın ,ister yüzsün ister tenis oynasın spor yaşamına hep diğer çocuklardan hep önde devam edecek.

Unutmayalım ki ağaç yaşken eğilir. Ne yazık ki istediğiniz kadar spor yapın diyet yapın 3 yaşından beri spor yapmış biriyle denk olmanız mümkün bile değil.Şunu temin ederim ki çocuğunuza verebileceğiniz en iyi yatırım spor alışkanlığı kazandırmaktır.

Varsın yetişkin bir birey olduğunda herkes yaşının kaç olduğuna şaşısın.

 

RİTMİK CİMNASTİK ANTRENÖRÜ

BERNA AKSAR