Blog

Home  /  Uncategorized   /  SPORA CİMNASTİK İLE BAŞLAMANIN FİZYOLOJİK VE PSİKOLOJİK YARARLARI

SPORA CİMNASTİK İLE BAŞLAMANIN FİZYOLOJİK VE PSİKOLOJİK YARARLARI

cimnastik

Spor fiziksel olarak vücuda birçok yararlı etki ederken psikolojik olarak ta faydalı bir birey olmamıza katkı sağlaaktadır. İnsanı daha mutlu ve pozitifleştirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
Cimnastik ise 3 yaşından itibaren başlanan bir spor olduğu için fizyolojik ve psikolojik olarak çocuklara sağladığı katkı oldukça büyüktür. Esneklik erken yaşta kazanılabilen bir özellik olduğu için çocuklar büyuümeye başladığında esnemek için oldukça zorlanabiliyorlar.Genetik faktörlerin de etkisi oldukça büyük tabi ki.

Motorik özelliklerin kazanıldığı yaş aralığı 3ile 5 yaştır. Bu özelliklere sahip olan bir sporcu cimnastik branşı ile başlar ise diğer spor branşlarında çok daha kolay ilerlemeye kat etmektedir. Örneğin 3 sene cimnastik yapmış bir sporcu futbol branşına geçtiğinde ilerlemesi çok daha kolay ve hızlı oluyor. Yıldızlar kategorsinde birkaç profesyonel takımların altyapısında oynayan futbolcularla esnemesi için çalıştım.Gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki oldukça yavaş ve güçlükle esneklik kazanıyorlar.Oysa ki daha küçük yaşlarda jimnastik yapmış olsalar böyle bir sorunla karşılaşmamış olurlardı.

Esneklik kuvvet her spor dalı için çok önemlidir. Cimnastik altyapılı bir sporcu cimnastik yapmayan bir sporcuya göre çok daha çabuk mesafe kaydeder.Sıçrama yeteneği gerektiren sporlarda da cimnastik altyapısı oldukça önem taşır.Birçok cimnastik sporcumun basketbol ve voleybol branşlarında profesyonel takımlara seçildiğini gözlemledim.Su balesinde birçok sporcum ve jimnastik altyapılı sporcular milli takımda yarışıyorlar.
Pskolojik olarak ise disiplini 3 yaşında almaya başlamış çocuk daha sonra branşlaşmış bir sporcuya göre oldukça farklı oluyor.Dikkat dağınıklığı yaşamıyor, sporun bir disipin olduğunu biliyor ve spor sorumluluğunun farkına varıyor.
Cimnastik ile spora başlayan çocuklar sporu bırakmayıp ilerletiyor. En önemlisi sporu alışkanlık haline getirmek.
Erkek çocuklarının cimnastiğe talebi oldukça az.En büyük yanlış 3- 4 yaşındaki bir çocuğu futbola basketbola yönlendirmek.Bu da büyüdüğünde başarının önüne geçiyor.Her sporun bir başlama yaşı vardır.Bunun önüne geçilmesi gerktiğini düşünüyorum.
Sporla kalın.
Spor Yazarı ve Uluslar arası Ritmik Cimnastik Antrenörü
BERNA AKSAR

POST A COMMENT

10 − 6 =